Chociaż listę atrakcji do zobaczenia w Bratysławie otwiera Zamek Bratysławski, to ja wybrałam sobie swój własny nr 1 – Zamek Devin. Właściwie ruiny średniowiecznego zamku, położone na potężnej skale, z malowniczym widokiem u zbiegu dwóch rzek: Dunaju i Morawy. Być może nie jest tak okazały, jak ten w stolicy, ale na pewno warto się tutaj wybrać, bo miejsce jest bardzo klimatyczne.
Twierdza otwierana jest o 10:00 rano. Wybieramy się tam z samego rana, co jest bardzo dobrą decyzją, bo wchodzimy jako jedni pierwszych. Z upływem czasu ludzi przybywa i robi się zagęszczenie, a to miejsce trzeba kontemplować. Gdyby te ściany mogły mówić …
Po przekroczeniu Bramy Morawskiej zaczynamy trudną wędrówkę ku górze.
Historia twierdzy sięga starożytności, gdy znajdował się tutaj rzymski posterunek graniczny. Co wcale nie dziwi, bo położenie fortecy miało strategiczne znaczenie. Zbudowana na klifie, wzdłuż dwóch przecinających się rzek dawała możliwość obserwacji i obrony, a także kontroli rzecznego szlaku handlowego.
Pierwsze wzmianki na piśmie o zamku pochodzą z IX w, kiedy zbudowano tu drewnianą fortyfikację. W XIII w. przekształcono ją w kamienny gród, który służył też jako pałac. Wiele razy ulepszany i rozbudowywany. Po upadku Wielkich Moraw wiele razy zmieniał właścicieli: królów, książąt, szlachty, rycerzy czy cenionych rodzin. Wysadzony w powietrze przez wojska napoleońskie w 1809 r. W 1932 r. wykupiony przez Słowaków. Od 1961 r. ruiny udostępniono zwiedzającym.
W latach 80 część ruin była niedostępna z powodów politycznych. Granica Austrii przebiega wzdłuż Dunaju.
W twierdzy odbywają się uroczystości ku czci św. Cyryla i Metodego, którzy prowadzili działalność misjonarska na Morawach a w pobliżu ruin Devin znajdują się pozostałości kościoła chrześcijańskiego.
Z tym miejscem związanych jest wiele legend i mitów. Niektóre mówią, że z tej wieży, nazwanej Wieżą Dziewicy, wiele z uwięzionych w niej kobiet, skoczyło do rzeki i skończyło swój żywot.
Devin jest w ruinie ale zachował swój urok i klimat. Od XIX w to narodowy symbol Słowacji.
Informacje praktyczne:
- Bilet wstępu: 5 euro
- Do zamku można się dostać: pieszo, rowerem, autem lub statkiem
- Godziny otwarcia: od października do kwietnia – pn-nd 10:00 – 17:00 (ostatnie wejście o 16:30), maj – wrzesień + w weekend do 19:00
- W okolicy znajduje się kilka szlaków pieszych i rowerowych, którymi warto się przespacerować
Leave A Reply