[POMYSŁ] Stolica Toskanii – Florencja z Katowic

Na początek coś łatwego dla kogoś takiego jak ja 🙂 Włochy, do których lubię wracać. Taki plan przerobiłam w grudniu 2015 roku, w samotnej podróży. Florencja mnie totalnie zauroczyła.

Wszystko zaczęło się, gdy sprzątałam a w TV nadawano program, w którym zobaczyłam TĄ katedrę. Stanęłam i się wgapiałam. Potem już siedziała w mojej głowie, a ja kombinowałam JAK? Jak przetrawiłam i trafiły się bilety, to już się nawet nie zastanawiałam 🙂

Florencja to miasto, które wielu kojarzy się właśnie z Katedrą Santa Maria del Fiore. Budowa katedry rozpoczęła się w 1296 r. i  pomimo, że trwała ponad sto lat, to wykańczanie trwało jeszcze bardzo długo. Była niegdyś największą chrześcijańską świątynią. Zwieńczona wielką, czerwoną kopułą, góruje nad panoramą miasta.

Pech chciał, że nie wzięłam karty do aparatu i mam same zdjęcia z telefonu (nijakiej jakości). Złaziłam centrum Florencji, ale karty nie dokupiłam, za to wino tak 🙂 Już sam spacer wąskimi uliczkami Florencji , sprawiał przyjemność.

Palazzo Vecchio przy Plazza della Signoria, przed którym stoi posąg Dawida autorstwa Michała Anioła.

Kolejną wizytówką miasta jest Ponte Vecchio, na rzece Arno. Most Złotników jest najstarszym florenckim mostem.

Oczywiście to nie koniec tego, co można zobaczyć we Florencji. Większość zabytków znajduje się w centrum więc można je spokojnie obejść pieszo. Warto wcześniej poczytać o cenach wejściówek, bo są dosyć drogie. Na szczęście panoramę miasta można podziwiać spod Kościoła San Miniato al Monte lub z Piazza Michelangelo.

Florencja pewnie zagości u mnie, w osobnym wpisie, bo wybieram się w marcu natomiast teraz o tym JAK 🙂

Loty z Katowic do Bolonii, na przedłużony weekend. Trzeba posiadać WDC (Wizz Discount Club – członkostwo opłacane co roku -129 zł), aby kupić tańsze bilety. W przypadku nie wykupienia WDC, cena nie jest jakaś wygórowana.

Ląduję w Bolonii. Do centrum miasta można się dostać Aerobusem, za 6 euro lub miejskim autobusem. Ja postawiłam na szybkość, ponieważ miałam mało czasu i bilet już wykupiony do Florencji. Aerobus odjeżdża spod lotniska. Bilet można kupić w automatach lub u kierowcy. W automatach nie można płacić banknotami większymi niż 20 euro. Dojazd do centrum, gdzie znajduje się dworzec zajmuje ok. 15 min. Gdy w mieście są korki dłużej. W tym roku, gry wracałam z Bolonii, w aerobusie wywieszona była karteczka, że podróż może potrwać nawet 75 min O_O.

Bilety do Florencji kupiłam przez internet (ja kocham Trenitalię), wariant pośpieszny, zero widoków. Można jechać dłużej i podziwiać Toskanię z pociągu 😉 Coś za coś 🙂

Powrót też na szybko, w zależności czy chcemy w Bolonii coś zobaczyć.

W Bolonii dojście z dworca głównego Bolonia Centrale do fontanny Neptuna to ok 10-15 min.

Te arkady są cudne. Gdy pada, co mnie dopadło w grudniu tego roku,  można w ogóle nie zmoknąć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *